SP23

Szkoła Podstawowa nr 23 we Wrocławiu...

...swymi początkami sięga roku 1946, kiedy to Pan Feliks Ojrzyński podjął się dzieła zorganizowania samodzielnej placówki oświatowej na terenie Wojszyc.
Początkowo do szkoły przy ul. Pawiej uczęszczała grupa uczniów klas I - III. Wielu z nich do dzisiaj mieszka na Wojszycach. Kolejne lata funkcjonowania placówki nie należały do najłatwiejszych. Były kolejnymi wyzwaniami dla kolejnych pokoleń lokalnej społeczności. Obecni uczniowie to bardzo często wnukowie i prawnukowie pierwszych absolwentów.
Szkoła w świetle faktów historycznych:
  • 1900 - wybudowano budynek przy ul. Pawiej z przeznaczeniem na szkołę ewangelicką
  • 1945 - na skutek bombardowań budynek uległ zniszczeniu
  • 1946 - częściowy remont budynku z przystosowaniem pomieszczeń na sale lekcyjne;
    inauguracja pracy szkoły na poziomie klas I-III
  • 1949/50 - szkoła przestała być filią placówki na Ołtaszynie
  • 1954/55 - adaptacja pomieszczeń w Domu Ludowym przy ul. Przystankowej z przeznaczeniem na izby lekcyjne
  • 1960 - dalsza adaptacja pomieszczeń w Domu Ludowym dla potrzeb szkoły
  • 1991 - kapitalny remont budynku przy ul. Przystankowej
  • 2005 - nadanie szkole imienia gen. Stefana "Grota" Roweckiego
HYMN SZKOŁY

>> Pobierz plik z tekstem i nutami <<

>> Pobierz plik mp3 <<
sp23

tablica Dnia 10 czerwca 2005 roku o godz.10.00 w naszej szkole rozpoczęło się dwudniowe święto związane z nadaniem szkole imienia gen. Stefana ,,Grota” Roweckiego. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafialnym, której przewodniczył J. E. Ks. Arcybiskup Marian Gołębiewski. Podczas Mszy poświęcony został sztandar szkoły ufundowany przez Prezydenta Wrocławia, Wydział Edukacji i Radę Rodziców SP23.

Biografia gen. Stefana "Grota" Roweckiego