Hymn szkoły
 
Wychowanie Patriotyczne

DZIAŁANIA PATRIOTYCZNE W ROKU SZKOLNYM 2017/2018
 
01.04.2018 - Patiotyzm SP23
                             
<Zobacz więcej...> 
16 lutego 2018 - Noc z historią
Tematem tegorocznych działań były „Drogi Polski do Niepodległości”. Uczniowie zebrali się w sali gimnastycznej, gdzie wysłuchali przemówienia Naczelnika Sił Zbrojnych Szkoły Podstawowej Nr 23, zostali podzieleni na odziały zbrojne, złożyli przysięgę i pod opieką komendantów (nauczycieli) przeszli do miejsc zgrupowania, aby realizować zadania. Każdy z oddziałów miał przygotować informację na temat jednego z Ojców Niepodległości: Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Paderewskiego.

                                
<Zobacz więcej...> 
1 semestr 2017 - Uroczystości patriotyczne
W naszej szkole odbył się uroczysty apel pt: ,,Patriotyzm jest w nas”. Honorowymi gości podczas uroczystości byli: przedstawiciele organizacji kombatanckich zaprzyjaźnionych z naszą szkołą, przedstawiciele IPN, księża z parafii na Wojszycach z księdzem proboszczem, przedstawiciele WCDN, Związków Zawodowych, Rady Osiedla oraz Rady Rodziców. W zaprezentowanym montażu słowno-poetyckim przy udziale chóru szkolnego, uczniowie odwiedzili karty historii naszej Ojczyzny od ,,Piastów po współczesność”.

                                                           Mirosława Krzemińska
<Zobacz więcej...> 
Listopad - „Pamiętamy o tych, którzy odeszli…”
„Od mogiły żołnierza nie odchodzi się ze złamaną duszą. Nie odchodzi się z poczuciem klęski i beznadziejności, ale z niezbitym przekonaniem, że oto wyrosła nowa wartość ducha, wartość nie moja, nie twoja, ale nas wszystkich – wartość należąca do całego Narodu. Trzeba, aby pamięć o nich wiecznie trwała i żyła”

                                                           Mirosława Krzemińska
<Zobacz więcej...> 
W dniu 20 października uczestniczyliśmy w VI Festiwalu Kultury Ukraińskiej "Viva Ukraina – Viva Polonia".
Organizatorem tego przedsięwzięcia był Związek Ukraińców w Polsce oraz Konsul Ukrainy we Wrocławiu. W ramach Festiwalu odbyły się koncerty zespołów ludowych i współczesnych prezentujących kulturę ukraińską i polską. Wydarzenia odbywające się w ramach festiwalu mają na celu łączyć bliskie sobie kultury. Zaprezentowane zostały tańce polskie w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych oraz tańce ukraińskie w wykonaniu zespołu Witrohon ze szkoły ukraińskiej w Białym Borze.

                                                           Mirosława Krzemińska
<Zobacz więcej...> 
Październik 2017 - KONKURS: „NIEPODLEGŁA. Tradycja i współczesność”
Muzeum Niepodległości w Warszawie ogłosiło kolejną edycję Ogólnopolskiego Konkursu „Niepodległa”. Konkurs realizowany był w dwóch kategoriach: Praca plastyczna: „Niepodległość w oczach dziecka” Praca fotograficzna: „Moje spojrzenie Niepodległość”

                                                           Mirosława Krzemińska
<Zobacz więcej...> 
Wrzesień 2017 - Konferencja szkoleniowa dla nauczycieli „Szlakiem miejsc pamięci”
W dniach 29 – 30 września 2017 nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w wyjazdowej konferencji ,,Szlakiem miejsc pamięci narodowej” do Wrześni, Konina, Kalisza i Gołuchowa. Tematyka konferencji nawiązuje do realizacji projektu ,,Edukacja w miejscach pamięci”. Organizatorem tego przedsięwzięcia był Instytut Pamięci Narodowej Oddział Wrocław. Wśród nauczycieli byli przedstawiciele szkół należących do Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów Armii Krajowej.

                                                           Mirosława Krzemińska
<Zobacz więcej...> 
UROCZYSTOŚCI POWSTANIA POLSKIEGO PAŃSWTA PODZIEMNEGO
Polskie Państwo Podziemne, działając w latach 1939 – 1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. W dniu 24 września 2017 roku uczestniczyliśmy w obchodach 78 Rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele Garnizonowym. Następnie uczniowie złożyli kwiaty w Mauzoleum Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego.

                                                           Mirosława Krzemińska
<Zobacz więcej...> 
Klasa 5b w Muzeum Pana Tadeusza
Rękopis „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza to prawdziwy skarb narodowy, ale również świadectwo czasów, w których ludzie pisali pięknie. Uczniowie mieli okazję poznać historię powstania utworu, zwyczaje i tło historyczne czasów., w których żył autor dzieła oraz wziąć udział w ćwiczeniu kaligrafii przy użyciu gęsich piór.

                                                           Małgorzata Zińczuk
<Zobacz zdjęcia...> 
Udział w konkursie literacko-plastycznym
Udział w konkursie literacko-plastycznym " Kartka z pamiętnika- Jeden dzień z powstania kościuszkowskiego". Praca Julii Rachwał z klasy 4c.

                                                           Małgorzata Zińczuk
<Zobacz pracę...> 
Uczniowie klas 4b i 4c w I semestrze przygotowali plakaty, w których pokazali wybrane przez siebie zabytki Wrocławia, Dolnego Śląska i Polski.
Najciekawsze prace zostały zaprezentowane w szkole. Ich koledzy mogli uzmysłowić sobie, iż zarówna mała jak i duża ojczyzna jest piękna i ma wiele ciekawych miejsc i przedmiotów, które warto poznawać i pielęgnować pamięć o nich.

                                                           Małgorzata Zińczuk
<Zobacz plakaty...> 
Matka Boska Patronka Żołnierzy AK

<Zobacz więcej...>

Działania w Obszarze Wychowania Patriotycznego II semestr w SP 23
im. gen. Stefana „Grota” Roweckiego we Wrocławiu


<Zobacz więcej...>
<Zobacz zdjęcia...>

Działania w Obszarze Wychowania Patriotycznego 09-12.2016 r. w SP 23
im. gen. Stefana „Grota” Roweckiego we Wrocławiu


<Zobacz więcej...>

Marzec 2017 - Uczniowie naszej szkoły przygotowywali prezentacje na temat
"Polska moja ojczyzna", w których pokazywali swój kraj tak, jak go widzą.
Wśród zdjęć pięknych krajobrazów, fauny i flory, wydarzeń historycznych czy potraw pojawiają się też sylwetki osób, które rozsławiły Polskę na świecie. Prace naszych uczniów:
1. Prezentacja Hanna Trafalska kl. 4c: "Polska moja ojczyzna"
2. Bartosz Kaleciński kl. 5b: "Polska moja ojczyzna"
3. Mikołaj Kacynel kl. 5b: "Polska moja ojczyzna"
4. Julia Rachwał kl. 4c: "Polska moja ojczyzna"

                                                            Małgorzata Zińczuk
W styczniu 2017 wzięliśmy udział w konkursie literackim pod hasłem
„Wierszem, prozą i obrazem o bohaterach Armii Krajowej” adresowanym do szkół należących do Rodziny Szkół Armii Krajowej.

Motem konkursu było „Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości”. Prace naszych uczniów:
1. Hanna Trafalska z klasy 4c: "Nasz patron"
2. Alicja Michalczyk z klasy 6a: "List do Pradziadka"

                                                            Małgorzata Zińczuk
Działania w Obszarze Wychowania Patriotycznego w roku szkolnym 2016/2017 w SP 23 im. gen. Stefana „Grota” Roweckiego we Wrocławiu

<Zobacz więcej...>


Dwudniowa wycieczka z elementami historycznymi, patriotycznymi i rekreacyjnymi 3-4 czerwca 2016 Wrocław-Bydgoszcz-Toruń

Wycieczka uczniów naszej SP 23 im. gen. Stefana „Grota” Roweckiego z Klubem Historycznym noszącym także imię naszego Patrona oraz przedstawicielami kombatantów oraz pracownikami wrocławskiego oddziału IPN. Poznaliśmy Miejsce Pamięci w Bydgoszczy: Dolinę Śmierci i historyczne miejsca związane z Toruniem. Jesienią 1939 r. znajdujący się w odległości ok. 12 km. na północny wschód od Bydgoszczy wąwóz pomiędzy Wzgórzami Miedzyńskimi stał się miejscem mordu obywateli polskich. Od października do listopada 1939r. w tak zwanej „Dolinie Śmierci” Niemcy rozstrzelali ok. 1400 osób. Wiele lat po wojnie w tym miejscu utworzono kompleks z zespołem pomników i tablic pamiątkowych. Najważniejszy jest pomnik z 1975r. otoczony tablicami z nazwiskami osób, które straciły życie. Napis głosi: Fordońska Dolina Śmierci- Miejsce Straceń 1939r. Drugiego dnia zwiedziliśmy w Toruniu trasę: „Średniowieczne Stare Miasto”. Widzieliśmy Łuk Cezara, Kościół Mariacki, Rynek Staromiejski, Dwór Artusa, Piernikową Aleję Gwiazd, pomnik Kopernika, Krzywą Wieżę oraz zespół murów obronnych. Jak Toruń – to oczywiście pierniki i Muzeum Pierników oraz super praktyczne warsztaty piernikarskie. Każdy uczestnik wycieczki własnoręcznie upiekł piernik J. Były prawdziwe, pachnące i smaczne !!! Zapraszam do obejrzenia zdjęć…
<zdjęcia w galerii>

W dniu 04.05.2016r. uczniowie Naszej Szkoły uczestniczyli w Uroczystościach Obchodów Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, które miały miejsce w Okręgu Wojskowym.

Uczniowie przygotowali i przedstawili krótki program artystyczny, zaśpiewali pieśni i piosenki patriotyczne, które u zebranych wywołały wzruszenie. Cieszymy się, że nasz występ został doceniony. Kombatanci dostali od uczniów pamiątkowe karty.
<zdjęcia w galerii>

W dniu 13.04.2016r. we Wrocławiu odbyły się obchody 76. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Obchody rocznicowe zainicjowała Uroczysta Msza Święta odprawiona we wrocławskim Kościele Garnizonowym p. w. Św. Elżbiety. Po mszy, uroczystości w ceremoniale wojskowym kontynuowane były pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Parku im. J. Słowackiego we Wrocławiu. Po odśpiewaniu hymnu, odmówiona została Modlitwa Ekumeniczna oraz Apel Pamięci zakończony żołnierską salwą honorową. Wieńce pod Pomnikiem Ofiar Katynia złożyli kombatanci, przedstawiciele rządu, władz samorządowych, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Rady Miejskiej Wrocławia wraz z Prezydentem Miasta oraz mieszkańcy Wrocławia i Dolnego Śląska. W uroczystości uczestniczyli także uczniowie Naszej Szkoły, Poczet Sztandarowy uczestniczył w uroczystej Mszy Św., a także w póżniejszych ceremoniach. Nasi uczniowie złożyli kwaity pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej. <zdjęcia w galerii>

W dniu 22 stycznia 2016r. odbyły się uroczystości upamiętniające 153 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

Obchody rocznicowe zainicjowała Uroczysta Msza Święta odprawiona we wrocławskim Kościele Garnizonowym p. w. Św. Elżbiety. Po mszy, uroczystości w ceremoniale wojskowym kontynuowane były pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Parku im. J. Słowackiego we Wrocławiu. Po odśpiewaniu hymnu, odmówiona została Modlitwa Ekumeniczna oraz Apel Pamięci zakończony żołnierską salwą honorową. Wieńce pod Pomnikiem Ofiar Katynia złożyli kombatanci, przedstawiciele rządu, władz samorządowych, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Rady Miejskiej Wrocławia wraz z Prezydentem Miasta oraz mieszkańcy Wrocławia i Dolnego Śląska. W uroczystości uczestniczyli także uczniowie Naszej Szkoły, Poczet Sztandarowy uczestniczył w uroczystej Mszy Św., a także w póżniejszych ceremoniach. Nasi uczniowie złożyli kwaity pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej. <zdjęcia w galerii>

NOCNA PRZYGODA Z HISTORIĄ … „KOBIETY W ARMII KRAJOWEJ” W piątek 19 lutego uczniowie i nauczyciele wspólnie realizowali zadania w ramach Projektu, w którym uczestniczą szkoły imieniem Armii Krajowej i bohaterów Armii Krajowej. Tematem przewodnim wieczornego spotkania były kobiety w Armii Krajowej.

Uczniowie podzieleni zostali na pięć batalionów, które nosiły nazwy zaczerpnięte z historii - były to pseudonimy PANIEN WYKLĘTYCH:

- „Mira” - M. WITTEK
- „Inka”- D. SIEDZIKÓWNA
- „Dziunia”- W. FILLEROWA
- „Doktor”- Z. Franio
- „Zo”- E. ZAWACKA

Uczniowie w swoich batalionach musieli przygotować krótką prezentację dotyczącą swojej bohaterki, a także rozwiązać zagadki, które rozmieszczone były w rozmaitych miejscach w całej szkole. Następnie na sali odbyła się prezentacja bohaterek wieczoru, a uczniowie uczestniczyli w warsztatach pierwszej pomocy, a także musieli pokonać tory przeszkód. Kolejnym etapem naszej zabawy był pyszny, ciepły posiłek. Po zaspokojeniu głodu udaliśmy się ponownie na salę i tam tańczyliśmy taniec o nazwie BELGIJKA. Kiedy już wszyscy wytańczyli się, rozpoczęła się bitwa na papierową amunicję. Zabawa była przednia. Aby uspokoić emocje posprzątaliśmy pole walki i udaliśmy się na projekcje filmów historycznych. Wieczór był niesamowitą przygodą, która pozwoliła uczestnikom poznać historię wspaniałych kobiet, które walczyły o wolność OJCZYZNY, a także służyła integracji społeczności szkolnej. Dziękujemy za zaangażowanie . <zdjęcia w galerii>

W dniu 22 stycznia 2016r. odbyły się uroczystości upamiętniające 153 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

Obchody rozpoczęły się o godz. 12.00 mszą św. W Kościele Garnizonowym w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych. O godz. 13.00 miał miejsce przemarsz na Plac Uniwersytecki pod tablicę poświęconą 12 studentom, którzy wzięli udział w Powstaniu. Naszą Szkołę godnie reprezentowali Poczet Sztandarowy i uczniowie z Koła Historycznego. Po Uroczystym Apelu Poległych złożyli oni pamiątkową wiązankę przy tablicy. <zdjęcia w galerii>

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej
i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”
                                                                                                                   Lech Kaczyński


W roku 2016 1 Marca, po raz szósty obchodzono Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Uczniowie reprezentujący Poczet sztandarowy naszej szkoły wraz z opiekunem uczestniczyli w uroczystościach rocznicowych:

O godz. 10.45 nastąpił przemarsz wszystkich uczestników spod bramy głównej Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu pod Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych.

O godz. 11.00 nastąpiły Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wraz z ceremonią złożenia wieńców pod Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego (kwatera 81A i 120).

Dzień ten zakończono o godz. 17.00 Mszą Św. w intencji Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego w Kościele Garnizonowym p.w. św. Elżbiety we Wrocławiu.
<zdjęcia w galerii>

Ważnym elementem pracy w obszarze Wychowania Patriotycznego w naszej szkole są konkursy organizowane w ramach współpracy szkół należących do Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów Armii Krajowej.
W grudniu zostały ogłoszone dwa konkursy, dotyczące Bohaterów Armii Krajowej, szczególnie poświęcone Patronom Szkół. Uczniowie klas 4 – 5, dostarczyli bardzo ciekawe prace literackie, wiersze, prace plastyczne. Zgodnie z regulaminami konkursowymi najciekawsze zostały przesłane do drugiego etapu.
<zdjęcia w galerii>

11 listopada 2015 r. - Apel Od Niepodległości do Solidarności


Im to, bowiem zawdzięczamy

wolność - polską mowę w szkole,

to, że tylko z ksiąg historii

poznajemy dziś niewolę.


Uroczyście biją dzwony,

w mieście flagi rozwinięto...

i me serce się raduje,

że obchodzę Polski święto.

                                                                                      Ludwik Wiszniewski „Jedenasty Listopada"
< zdjecia w galerii >

11 Listopada to symboliczna data, tak ważna dla każdego polskiego serca
– Rocznica Odzyskania Niepodległości.
Dla uczniów naszej szkoły to – 97 Rocznica urodzin Polski. Włączyliśmy się do udziału w XIV Radosnej Paradzie Niepodległości, która odbyła się we Wrocławiu. Uczniowie naszej szkoły maszerowali w barwnym korowodzie z hasłami: Przeszłość, Teraźniejszość, Przyszłość. Bardzo dziękuję za udział, Rodzicom i nauczycielom. Dla każdego z nas ,,Niepodległa Polska” to inny wymiar czasowy, ale słowa; Bóg, Honor, Ojczyzna – znaczą to samo. W listopadzie – miesiącu szczególnym dla naszej Ojczyzny, zadajemy sobie pytanie ,,Polska jest Wolna, ale czy naszą postawą obywatelską tą doceniamy?” < zdjecia w galerii >

11 listopada 2015 r. Mamy Niepodległą, Karta Pocztowa z Muzeum Józefa Piłsudskiego <zobacz>

"Młodzież Dolnośląskich Szkół opiekuje się Miejscami Pamięci Narodowej". Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w projekcie patriotycznym: „Młodzież Dolnośląskich Szkół Opiekują się Miejscami Pamięci Narodowej. Od kilku lat w ramach porozumienia z Dolnośląską Rodziną Katyńską opiekujemy się Obeliskiem przy ul. Bardzkiej. Poświęcony on jest pamięci służb mundurowych pomordowanych przez NKWD na terenie Katynia, Starobielska, Miednoje i w innych Miejscach Kaźni Narodu Polskiego na Kresach Wschodnich. < zdjecia w galerii >

"IV Festiwal Kultury Ukraińskiej Viva Ukraina Viva Polonia" Dzięki wieloletniej współpracy ze Związkiem Ukraińców w Polsce, już po raz czwarty uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Festiwalu. Spotkania dają uczniom możliwość poznawania piękna kultury ludowej Polski i Ukrainy. Poznawanie piękna tanecznej kultury narodu polskiego i ukraińskiego to rodzaj edukacji międzykulturowej, której podstawą jest akceptacja odmienności, tolerancja i poszukiwanie własnej tożsamości w partnerskim spotkaniu z innymi ludźmi, w dialogu kultur. < zdjecia w galerii >

"Spłonęliście we wrześniu w sekundy ułamku, pierwszą bombą trafieni przez zmowę zbrodniarzy. Nasz świat się rozleciał na tysiąc odłamków i nic go nie sklei, nie ma o czym marzyć"

76 rocznica powołania Polskiego Państwa Podziemnego oraz 1 rocznica poświęcenia Kaplicy – Mauzoleum Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Udział w Uroczystej Eucharystii sprawowanej w Kościele Garnizonowym P.w. Św. Elżbiety oraz w nabożeństwie w Kaplicy Pamięci PPP i AK. W uroczystości wzięli udział m.in. Członkowie Światowego Związku Armii Krajowej we Wrocławiu wraz z Prezesem p. Ryszardem Filipowiczem, Poczty Sztandarowe Organizacji Kombatanckich, Wojska Polskiego oraz wrocławskich szkół. Zdjęcia zostały umieszczone w galerii. < zdjecia w galerii >

17 września 2015 r. Poczet sztandarowy naszej szkoły wziął udział w obchodach Dnia Sybiraka, które odbywały się pod Pomnikiem Zesłańców Sybiru, gdzie odbył się Apel Poległych. Uroczystość została uświetniona Mszą Świętą z ceremoniałem wojskowym. <zdjecia w galerii>

W dniu 12 września uczniowie reprezentujący Poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczyli we Mszy świętej w intencji Ojczyzny w ceremoniale wojskowym. Uroczystość odbyła się w Sanktuarium Golgoty Wschodu u Ojców Redemptorystów przy ul. Wittiga. Organizatorem uroczystości był Związek Sybiraków Oddział Wrocław.
< zdjecia w galerii >


POWRÓT