Jesteś tutaj: Start

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 23 WE WROCŁAWIU IM. GEN. STEFANA "GROTA" ROWECKIEGO

Wychowanie Patriotyczne

Napisany 2022-05-01 przez a.zajac

Powstanie w getcie warszawskim – zbrojne wystąpienie żydowskich podziemnych formacji zbrojnych na terenie warszawskiego getta od 19 kwietnia do 16 maja 1943. Powstanie było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom, jak również pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów. To okazja do upamiętnienia ofiar zbrojnego zrywu! Z tej okazji w wielu miejscach pamięci o Holokauscie składane są żonkile, gdyż swoim kształtem przypominają żółtą Gwiazdę Dawida, którą ludność żydowska zmuszona była nosić na opaskach identyfikujących. Tradycję tzw "akcji żonkil' zapoczątkował jeden z ostatnich żyjących bohaterów powstania Marek Edelman, który corocznie w dniu 19 kwietnia składał ich wiązankę pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Tradycja przetrwała do dnia dzisiejszego. ŹRÓDŁO: https://dzieje.pl/wiadomosci/79-lat-temu-w-getcie-warszawskim-wybuchlo-powstanie

Napisany 2022-04-19 przez a.zajac

12 kwietnia 2022 roku, w ramach projektu „OCALAMY” – w 10 rocznicę śmierci płk. Jerzego Woźniaka – Patrona Dolnośląskiej Rodziny Armii Krajowej i Bohaterów AK, przedstawiciele uczniów naszej szkoły ze sztandarem uczestniczyli w uroczystościach zorganizowanych przez: Wojewodę Dolnośląskiego, Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – KŚZpNP we Wrocławiu, Prezesa Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, z udziałem Kompanii honorowej wojska. Przedstawiciele szkół należących do Rodziny Szkół AK razem w szyku przeszły do grobu Jerzego Woźniaka, wysłuchano przemówień oraz złożono wiązanki kwiatów. Po uroczystościach przy grobie Jerzego Woźniaka kompania honorowa wojska, poczty sztandarowe szkół oraz wszyscy zgromadzeni na uroczystości przeszli pod Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego, młodzież zapaliła biało-czerwone znicze, a reprezentacja uczniów naszej szkoły złożyła pod pomnikiem biało-czerwoną wiązankę.

Napisany 2022-04-13 przez z.hauza

ŻRÓDŁO: https://demotywatory.pl/5066233/

Napisany 2022-04-13 przez a.zajac

W ramach współpracy z Dolnośląską Rodziną Szkół AK i Bohaterów AK i realizacją projektu "Armia Krajowa w sieci"
oraz podsumowania działań wynikających z "Rozkazu nr 1 - Rozkodować AK" w dniu 3.03.2022 roku odbyło się planowane spotkanie na TEAMS-ie z 15 szkołami należącymi do Rodziny.

Naszą szkołę reprezentowali:

● Bartosz Babinowski, uczeń kl. 8a

● Julia Orzechowska, uczennica kl. 8a

● Pan Andrzej Zając, nauczyciel historii

● Pani Zuzanna Hauza, wicedyrektor szkoły

Każda ze szkół miała za zadanie omówić pracę wynikającą z realizacji projektu "W sieci Armii Krajowej" oraz działania
w ramach "Rozkazu nr 1 → Rozkodować AK". W pracę nad przygotowaniem prezentacji było zaangażowanych
wielu uczniów i nauczycieli naszej szkoły, a efekty pracy przedstawił w sposób profesjonalny  Bartosz Babinowski.

D Z I Ę K U J E M Y  wszystkim  zaangażowanym  uczniom  i nauczycielom  👏

Poniżej przedstawiamy prezentację zbiorczą opracowaną przez Panią Małgorzatę Kałwik.

Napisany 2022-03-04 przez m.kalwik

<< Previous 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Next >>