Jesteś tutaj: Start

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 23 WE WROCŁAWIU IM. GEN. STEFANA "GROTA" ROWECKIEGO

Wychowanie Patriotyczne

Dnia 27 września 2021 roku, na placu Wolności we Wrocławiu odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Terytorialnej, którzy jako pierwsi wypowiedzieli słowa Roty, przysięgi na swój nowy sztandar.

W uroczystości uczestniczyli również uczniowie naszej szkoły, którzy dumnie asystowali z pocztem sztandarowym naszej szkoły:

Bartosz Babinowski, kl. 8a

Zofia Cwojdzińska, kl. 8a

Lena Śmigielska, kl. 8a

"SZTANDAR to znak uosabiający naszą Ojczyznę, symbol najwyższych wartości, sławy wojennej i tradycji oraz wierności honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swoich żołnierzy. Sztandarowi oddajemy najwyższy szacunek i honor" – powiedział do swoich żołnierzy dowódca brygady, płk. Artur Barański.

Uroczystość zbiegła się ze Świętem Wojsk Obrony Terytorialnej, które „Terytorialsi” obchodzą w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Napisany 2021-10-04 przez m.kalwik

1 września 1939 roku nie zaczął się normalnie, dzieci nie poszły tego dnia do szkoły, a ich rodzice rano o godzinie czwartej czterdzieści pięć dowiedzieli się, że pokój, którym Polacy cieszyli się przez ostatnie dwadzieścia lat właśnie się skończył. Agresja niemiecka na Polskę rozpoczęła drugą wojnę światową, która przyniosła Polakom śmierć wielu milionów obywateli i kolejną niewolę. 17.09.1939 na wschodzie pojawili się żołnierze Armii Czerwonej, którzy zapoczątkowali tego dnia okres uzależnienia Polski od ZSRR na przeszło pięćdziesiąt lat. Od samego początku Polacy nie poddali się tym dwóm okupacjom. Już pod koniec września Polacy rozpoczęli organizowanie państwa podziemnego. 27.09.1939 gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył Służbę Zwycięstwu Polski. Była to konspiracyjna organizacja wojskowa, której celem było kontynuowanie walki z okupantami.

Napisany 2021-09-21 przez k.junik

Wydarzenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce Online w Facebook Live Cena: za darmo Publiczne · Każdy na Facebooku lub poza nim ⭐ Serdecznie zapraszamy na specjalne wydanie Czytelni POLIN z okazji premiery książki Mariana Turskiego "XI Nie bądź obojętny". 🔹 Z Autorem rozmawiać będzie Anna Bikont. ❗ Książka ukaże się 21 czerwca nakładem Wydawnictwa Czarne w koedycji ze Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Muzeum POLIN objęło publikację honorowym patronatem. 📖 "Nie bądź obojętny" to książka uświetniająca 95. urodziny Mariana Turskiego – historyka i znakomitego publicysty, działacza na rzecz pamięci o zagładzie Żydów, byłego więźnia Auschwitz, ocalałego z łódzkiego getta i marszów śmierci, Przewodniczącego Rady naszego Muzeum. 📕 Ten osobisty tom to zbiór jego najważniejszych przemówień wygłoszonych między innymi z okazji rocznicy wyzwolenia Auschwitz, likwidacji łódzkiego getta, otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich czy Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na forum UNESCO. Obok nich – osobiste rozważania dotyczące własnych losów, refleksje związane ze sposobem upamiętniania historii Zagłady, przemyślenia dotyczące współczesności i zagrożeń, jakie niesie. 📗 "XI Nie bądź obojętny" to książka o największym przesłaniu, jakie ma dla nas przeszłość, żarliwe wezwanie do czytelników, by zawsze postępować przyzwoicie: pamiętać o historii, która się powtarza, i nigdy nie być obojętnym. "Gdybym miał wybrać spośród tych wszystkich doświadczeń, nauk i wszystkich słów, które je opisują, jedno lub dwa – wybrałbym następujące: empatia, współczucie. Te dwie rzeczy są najważniejsze w życiu" - mówi Marian Turski. 💻 Spotkanie online na Facebooku na stronach Muzeum POLIN, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i Wydawnictwa Czarne.

Napisany 2021-06-16 przez a.rybinska

Napisany 2021-06-16 przez i.bilinska