Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest 13 kwietnia. To właśnie tego dnia w 1990 r. Związek Radziecki przyznał się do zbrodni. Wiosną 1940 r. zamordowano ok. 22 tysięcy polskich obywateli. Morderstw dokonano m.in. w Katyniu, Charkowie i Miednoje. W 1943 r. nazistowskie Niemcy ogłosiły informację o odkryciu grobów polskich oficerów w lesie pod Katyniem. W późniejszych latach, w czasach PRL-u zbrodnia ta była zatajona i nikomu nie wolno było o niej wspominać. Dopiero po 1989 roku historycy zgodnie mogli przypominać o tym, w jak bestialski i haniebny sposób Związek Radziecki potraktował polskich oficerów wojska, policji oraz innych służb mundurowych, którzy zginęli tylko za to, że byli Polakami. Na lekcjach historii w szkole dzień, w którym obchodzona jest pamięć uczciliśmy śmierć bohaterów minutą ciszy. Cześć i chwała poległym Patriotom !

Skip to content