Dziś mija 80 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Było ono największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.

Dlaczego żonkile są symbolem tego powstania? Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, jeden z ostatnich przywódców powstania. Po wojnie co roku w dniu 19 kwietnia składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. W naszej szkole podczas lekcji uczniowie wraz z nauczycielami przyłączając się do ogólnopolskiej akcji dla uczczenia pomordowanych w Holocauście, również przypięli własnoręcznie wykonane żółte żonkile. O bohaterstwie powstańców w warszawskim getcie nie zapomnimy, gdyż jest również ono częścią polskiej historii.