Co roku na początku maja obchodzimy trzy dni świąteczne:

1 maja – Święto Pracy,

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej,

3 maja – Narodowe Święto Konstytucji

W dniu wczorajszym uczciliśmy nasze święta uroczystym apelem.

Panie nauczycielki : Karolina Junik, Kamila Szczepaniak oraz Anna Zamiar wraz z uczniami klas: 4-7 przygotowali program artystyczny z recytacjami i odśpiewaniem przez szkolny chór pieśni patriotycznych. Również uczniowie mogli zaprezentować swoje zdolności aktorskie. Wcielając się w różne postacie historyczne m.in. króla Stanisława Augusta czy marszałka Sejmu Wielkiego Stanisława Małachowskiego odgrywali scenki o wprowadzeniu reform w Rzeczypospolitej.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja, które de facto zwieńczyło te reformy było wydarzeniem o tak dużej randze drugim na świecie i pierwszym w Europie. Ustawa rządowa regulowała organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli, wciąż jeszcze podzielonych na stany. Było to dzieło, które nie wszystkim się jednak spodobało i dlatego Rzeczpospolita w wyniku rozbiorów utraciła swoją niepodległość, aż na 123 lata.

Na zakończenie wszyscy życzyli sobie udanego odpoczynku od pracy i nauki, gdyż wydłużona w tym roku majówka będzie do tego doskonałą okazją. 🙂

Skip to content