Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest 13 kwietnia. To właśnie tego dnia w 1990 r. Związek Radziecki przyznał się do zbrodni. Wiosną 1940 r. zamordowano ok. 22 tysięcy polskich obywateli. Morderstw dokonano m.in. w Katyniu, Charkowie i Miednoje. W 1943 r. nazistowskie Niemcy ogłosiły informację o odkryciu grobów polskich oficerów w lesie pod Katyniem.

Delegacja z naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym w kolejną rocznicę tego wydarzenia uczestniczyła w uroczystościach, jakie odbywały się we Wrocławiu, najpierw w Kościele Garnizonowym, a później w Parku im. J. Słowackiego pod pomnikiem „Piety Katyńskiej”. Były to dla uczniów bardzo poruszające chwile, gdyż mogli uczestniczyć w lekcji patriotyzmu z udziałem ważnych osób reprezentujących różne instytucje Ziemi Dolnośląskiej. Całej oprawie asystowały niemalże wszystkie służby mundurowe, w tym wojskowa kompania reprezentacyjna, która pamięć poległych uczciła salwą honorową. Chwała Bohaterom – nasza pamięć o nich nie zginie !

Skip to content